1.jpg

موسسه آموزش عالی زند شیراز در سال 1384 تاسیس شد و در ابتدا با پذیرش دانشجو در رشته های کاردانی کامپیوتر و کاردانی مترجمی زبان کار خود را آغاز نمود. پس از آن، به علت عملکرد خوب و موقعیت ممتاز موسسه به لحاظ مکانی  و نزدیکی مسافت کلیه ساختمانهای موسسه با شهر و دانشگاه های شیراز، توانست به سرعت هیأت علمی مجرب و کار آزموده ای را جذب و رشته های متعددی را که از نظر نیاز جامعه و محتوای علمی دارای پویایی و توجیه منطقی بود، تاسیس نماید.

کارشناسی ارشد

کارشناسی پیوسته

کارشناسی ناپیوسته

کاردانی ناپیوسته

کاردانی پیوسته

حسابداری
مهندسی صنایع - مدیریت پروژه

مدیریت صنعتی - تحقیق در عملیات

مهندسی کامپیوتر نرم افزار

مهندسی صنایع - سیستمهای کلان

 

آموزش زبان انگلیسی
حسابداری
زبان و ادبیات انگلیسی
مترجمی زبان انگلیسی
مدیریت بازرگانی
مهندسی صنایع
مدیریت کسب و کارهای کوچک

مهندسی عمران

مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

مهندسی کامپیوتر -فناوری اطلاعات

علوم ورزشی-علوم انسانی ورزش

 

حسابداری
زبان و ادبیات انگلیسی
مدریت صنعتی
مهندسی کامپیوتر - نرم افزار
مترجمی زبان انگلیسی
مهندسی تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات

مهندسی اجرایی عمران

مترجمی زبان انگلیسی
مدیریت صنعتی
کامپیوتر – نرم افزار

حسابداری
کامپیوتر – نرم افزار

رشته ها و مقاطع تحصیلی موسسه آموزش عالی زند

تنوع رشته ها و مقاطع تحصیلی، استفاده از اساتید مجرب دانشگاه شیراز، اتصال کتابخانه مرکزی موسسه به مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، وجود اینترنت بی سیم در اکثر ساختمانهای موسسه، استفاده از سیستم پیامک جهت اطلاع رسانی به موقع، دارا بودن خوابگاه برای دانشجویان دختر و ... از دیگر مزایای موسسه آموزش عالی زند می باشند.

شیراز

شیراز یکی از پنج شهر بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. شيراز جلوه گاه با شكوه خداوندي و مركز تلولو انوار الهي فرزندان موسي بن جعفر (ع) و سومین شهر مذهبی ایران است. رمزو رازیست میان انسان و زمان که پیوسته می آیند تا بگذرند، می آیند و می گذرند و لحظه های یاد نشدنی را باد با خود می برد و خاطره های ماندگار در باور روزگار می ماند. غنای منازل استان فارس چنان در قالیه خوشبوی تاریخ تازگی دارد که غزلیات سعدی و حافظ شیرازی. پیش از این و به احتمال 700 سال پیش از میلاد مسیح، پارسی ها به مناطق جنوبی تر ایران رهسپار شده و در سرزمین فارس امروزی سکونت گزیدند. جایی خوش، میان کهکلویه و اصفهان و کوهزایی زاگرس که با سلسله جبال کوچک در شرق به آنها می رسد. در کتیبه های هخامنشی نام این سرزمین پارسه و در نوشته های یونانی پرسیس آمده و این همان نامی است که تا قرن های دراز اروپائیان ، ایران زمین را به این نام می شناختند. پهنای وسیع فارس در انتها به آسمان می رسد مثل دریا با قله های رفیع و دشت های بیکران ، چراگاه غزال و بوته های نرگس و درختان خودرو. شاید این همه شوکت به طفیل وجود دروازه قرآن باشد که به روزگار دیلمیان و در تنگه الله اکبر ساخته شده و کریم خان بر آن ویرانه ها طاقی نو بنا نهاد. اگر چه آن قرآن نفیس را دیر زمانی است که به یغما برده اند اما پس از مرمت، دیگر بار یک جلد قرآن مجید بر آن نهادند که همچنان قوت قلبی است برای تمامی مسافرانی که به اصفهان می روند واشعار حافظ را زیر لب زمزمه می کند.

وضعیت جغرافیایی

شهر شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا، در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، عشایر بوده‌است. همچنین شیراز در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌است.این شهر به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به‌سوی خود فرا می‌خواند.

آب و هوا

شیراز در جنوب غرب کشور قرار گرفته و آب و هوای آن مدیترانه‌ای است. میانگین دما در تیرماه (گرم‌ترین ماه سال) ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد، در دی‌ماه (سردترین ماه سال)، ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فروردین‌ماه ۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد و در مهرماه ۲۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌باشد و میانگین سالانهٔ دما ۱۸ درجهٔ سانتی‌گراد است.

اماكن مذهبي و زيارتي

يكي از ويژگي هاي مهم شيراز وجود بقعات متبركه در آن است .حرم هاي مطهر فرزندان گرامي حضرت موسي بن جعفر(ع) و ديگر امامزادگان همچون ستارگاني درخشان فضاي ملكوتي اين شهر را منور نموده اند. آستان مبارك اين اماكن مقدسه، روشني بخش قلوب مومنان و تسلي دلهاي حاجتمندان است و علاوه بر مكان هاي زيارتي، محل آرايه معماري، شعر و ادب، نقاشي، حجاري و كاشي كاري هنرمندان شيرازي مي باشد. اميد است زيارت كننده ها و مسافرين عزيز از بركات قدسي آنان بهره مند گردند.
آستان مقدس حضرت شاه چراغ (ع) : آرامگاه حضرت سيد مير احمد(ع)، ملقب به شاهچراغ، برادر امام رضا(ع) و فرزند امام موسي کاظم(ع) در ميدان احمدي شيراز واقع شده است.
آستان مقدس حضرت سيد ميرمحمد (ع) : آرامگاه سيد مير محمد(ع)، برادر شاهچراغ(ع)، در ضلع شمال شرقي حرم احمد بن موسي(ع) قرار دارد.
آستان مقدس حضرت سيدعلاءالدين حسين (ع) : آستانه سيد علاء الدين حسين (ع ، فرزند امام موسي کاظم(ع) و برادر شاه چراغ در ميدان آستانه شيراز واقع شده است.
آرامگاه شهيد دستغيب : آرامگاه سيد عبدالحسين دستغيب شيرازي معروف به شهيد دستغيب، مجتهد شيعه ايراني، شهيد محراب، در ضلع شمالي صحن شاهچراغ جنب حرم مطهر سيد مير محمد واقع شده است.
آرامگاه علي ابن حمزه (ع) : آرامگاه علي بن حمزه(ع)، فرزند امام موسي کاظم(ع)، در شمال پل قديمي دروازه اصفهان و نزديک رودخانه خشک واقع شده است.
آرامگاه سيد تاج الدين غريب (ع) : بقعه امامزاده سيد تاج الدين غريب(ع) در نزديک دروازه کازرون شيراز قرار دارد. نام آن حضرت جعفر بن فضل بن علي ابن ابيطالب(ع) و داراي دو لقب تاج الدين و غريب بوده است.
آرامگاه امام زاده ابراهيم (ع) : امامزاده ابراهيم(ع) از فرزندان امام موسي کاظم(ع) است. اين بقعه در بلوار سيبويه قرار گرفته و ساختمان آن از دو بافت قديم و جديد تشکيل شده است.
آرامگاه امامزاده زنجيري (ع) : بقعه امامزاده سيد جلال الدين ابن زين العابدين (ع)، معروف به سيد الحرمين و امامزاده زنجيري در محله گودعربان و جنب مسجد نصيرالملک قرار دارد.

ساير نقاط زيارتي و امامزادگان شيراز . . .

جاذبه های تاریخی

شيراز به عنوان يکي از مهم‌ترين مراکز گردشگري و توريستي ايران مطرح بوده و با جاذبه‌هاي تاريخي فراوان براي گردشگران داخلي و خارجي شناخته شده‌است. از جاذبه‌هاي تاريخي شهر شيراز مي‌توان به اماکن زير اشاره کرد :

پاسارگاد : پاسارگاد در 70 کيلومتري جاده شيراز به اصفهان در دشت مرغاب قرار دارد. پاسارگاد نخستين پايتخت امپراتوري هخامنشي بود. اين شهر توسط کوروش کبير ساخته شد و تا اواخر حکومت هخامنشيان، تاج گذاري پادشاهان اين سلسله در اين شهر انجام مي شد. از مهمترين آثار پاسارگاد مقبره کوروش، کاخ ها و زندان سليمان است. اين اثر از بناهاي ثبت شده در فهرست ميراث جهاني به شمار مي آيد.

تخت جمشيد : تخت جمشيد، پارسه، پرسپوليس، پرسه پليس، هزارستون و يا چهل منار که در شهرستان مرودشت در شمال استان فارس (شمال شرقي شيراز) جاي دارد. تخت جمشيد پايتخت اولين امپراتوري جهاني يعني هخامنشيان در ايران است. کار ساخت پارسه در زمان داريوش بزرگ (520 ق.م) آغاز شد و به وسيله ديگر شاهان هخامنشي کامل شد. از مهمترين قسمت ها ي تخت جمشيد دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ صد ستون، کاخ تچر، کاخ هديش و خزانه است. تخت جمشيد با تمام زيبايي هايش در سال 321 ق.م توسط اسکندر مقدوني به آتش کشيده شد و اموال آن به تاراج رفت. اين اثر بي نظير امروزه در فهرست آثار جهاني قرار دارد.

نقش رستم : مجموعه نقش رستم در 5/2 كيلومتري تخت جمشيد واقع شده و شامل آرامگاه‌هاي پادشاهان هخامنشي (خشايارشا، داريوش اول، داريوش دوم و اردشيراول) (سده 5ق.م) و نقش برجسته هاي دوره ساساني (سده6م) است. بناي مذهبي كعبه زرتشت كه احتمالاً آتشكده دوره هخامنشي مي باشد نيز در اين محوطه وجود دارد.

آتشکده صميکان : يکي از آتشکده‌هاي پيرامون شهر شيراز مي‌باشد. قدمت اين آتشکده به دوره ساسانيان مي‌رسد. آتشکده صميکان در 140 کيلومتري جنوب شيراز واقع شده‌است.

قلعه دختر : در فاصله 6 كيلومتري شهر كنوني فيروزآباد، آثار قلعه‌اي بزرگ از سنگ و ساروج است كه بر فراز كوهي ساخته شده و داراي تزئينات گچ بري در داخل بنا مي باشد. ساختمان بناي اين قلعه مربوط به اردشير اول بنيانگذار سلسله ساساني (سده 3م) مي باشد.

نقش پيروزي : نقش پيروزي که اولين و بزرگ‌ترين نقش‌برجسته ايران است، يکي از نقش‌برجسته‌هاي مربوط به دوره ساسانيان مي‌باشد که در آن پيروزي اردشير بر اردوان پنجم حجاري گرديده‌است. اين اثر در شهرستان فيروزآباد و پيرامون رودخانه فيروزآباد و برفراز صخره‌اي قرار گرفته‌است.

قصر ابونصر : قصر ابونصر يا تخت سليمان به صورت بقاياي بناها و يک حصار سنگي، ديوارهاي آجري، ساختمان‌هاي خشتي و آستانه‌هاي سنگي فرو افتاده در شش کيلومتري شرق شيراز، بر بالاي يک تپه ديده مي‌شود.

نقش‌برجسته بهرام : نقش‌برجسته بهرام يکي از آثار تاريخي استان فارس مي‌باشد که در شهرستان ممسني واقع شده‌است. اين اثر در دوره ساسانيان ساخته شده‌است و در آن، تصوير بهرام دوم و بزرگان ساساني ديده مي‌شوند.

آرامگاه حافظ : خواجه شمس‌الدين محمد بن بهاءالدّين شيرازي، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغيب، شاعر بزرگ سده هشتم و يکي از سخنوران نامي جهان است. اين آرامگاه در شمال شهر شيراز و در جنوب دروازه قرآن واقع شده است.

آرامگاه خواجوي کرماني : آرامگاه خواجو کرماني در شمال شيراز، در دامنه کوه صبوي و در ابتداي جاده شيراز - اصفهان، در تنگ الله اکبر قرار گرفته‌است.

آرامگاه سعدي : آرامگاه سعدي معروف به سعديه محل زندگي و دفن سعدي، شاعر برجسته پارسي‌گوي است. اين آرامگاه در انتهاي خيابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شيراز قرار دارد.

آرامگاه شيخ روزبهان : ابومحمد بن ابي نصربن روزبهان بقلي فسايي شيرازي، معروف به شيخ شطّاح و شطّاح فارس عارف اهل فارس بود. آرامگاه وي، در مشرق شيراز و در انتهاي شرقي خيابان لطفعلي خان زند، درمحله اي که آن را به مناسبت وجود قبر شيخ، درب شيخ مي خوانند واقع شده است.

بقعه سيد ابوطالب : بقعه اين امامزاده بين فلکه مصدق و دروازه سعدي در کوچه اي، در سمت غرب خيابان واقع شده است.

قلعه کک‌ها : قلعه کک‌ها يکي از قلعه‌هاي تاريخي استان فارس مي‌باشد که در پيرامون شهر شيراز واقع شده‌است. قدمت اين قلعه به سده ششم هجري مي‌رسد و يکي از قلعه‌هاي اسماعيليه محسوب مي‌شود.

ارگ کريم‌خان : ارگ کريم خان در مرکز شهر شيراز قرار دارد. اين ارگ در دوره سلطنت سلسله زنديه ساخته شده‌است و پس از اينکه کريم خان زند شيراز را به عنوان پايتخت خود و اين مکان را به‌عنوان مکان زندگي خود انتخاب کرد، به ارگ کريمخان معروف شد.

عمارت کلاه‌فرنگي باغ نظر: اين بنا يک عمارت هشت‌ضلعي است که کريم خان زند در ميان باغ نظر شيراز، در پيرامون ارگ کريم خان، ساخت. در آن روزگار اين عمارت باشکوه محل پذيرايي از مهمانان، سفيران خارجي و انجام مراسم رسمي و اعياد گوناگون بوده‌است.

موزه پارس : موزه پارس موزه‌اي است واقع در عمارت کلاه فرنگي شيراز که در آن اشيايي از دوران قبل و بعد از اسلام نگهداري مي‌گردد.

عمارت ديوانخانه : عمارت ديوانخانه يکي از عمارت‌هاي تاريخي شهر شيراز مي‌باشد. اين عمارت در پيرامون ارگ کريم‌خان قرار گرفته‌است و در گذشته به عمارت ديوانخانه کريم‌خان زند مشهور بوده‌است.

خانه صالحي : خانه صالحي از خانه‌هاي دوره قاجاريه در شيراز مي‌باشد که در ضلع جنوبي مسجد شهدا و در ابتداي کوچه هفت پيچ واقع شده‌است.

چاه مرتاض علي : چاه مرتاض علي يکي از آثار تاريخي و ديدني شهر شيراز مي‌باشد. اين بنا در شمال شهر و در کوه هفت‌تن واقع شده‌است.

باغ ارم : باغ ارم يک باغ ايراني تاريخي در شهر شيراز است و شامل چند بناي تاريخي و باغ گياه‌شناسي مي‌شود. تاريخ ساخت و بنيان‌گذار اوليه باغ ارم شيراز، به‌درستي مشخص نيست؛ ولي توصيف‌هايي از آن در سفرنامه‌هاي متعلق به قرن دهم و يازدهم هجري آمده‌است.

باغ تخت: باغ تخت يکي از آثار تاريخي شهر شيراز مي‌باشد. اين باغ در ارتفاعات شمالي شهر و در دامنه کوه باباکوهي واقع شده‌است.

باغ چهل‌تن : باغ چهل‌تن يکي از باغ‌هاي تاريخي و مشهور شهر شيراز مي‌باشد. اين باغ در دوره زنديه احداث شده‌است و چهل گور تاريخي را در خود جاي داده‌است؛ به‌همين دليل به باغ چهل‌تن معروف گشته‌است. همچنين تعدادي گور مربوط به سده سيزدهم هجري در اين باغ وجود دارند. باغ چهل‌تن در شمال آرامگاه حافظ واقع شده‌است.

باغ دلگشا : باغ دلگشا يکي از باغ‌هاي تاريخي شيراز بوده و در ناحيه آرامگاه سعدي قرار دارد. قدمت اين باغ به زمان ساسانيان مي‌رسد. اين باغ در زمان صفويه از جمله باغ‌هاي مشهور شيراز به شما مي‌رفته و در اين باغ عمارت‌هايي مربوط به دوره قاجاريه ديده مي‌شود.

باغ عفيف‌آباد : باغ عفيف آباد يا گلشن، از آثار تاريخي شيراز است. اين باغ در خيابان عفيف آباد شهر شيراز واقع است و يکي از بزرگ‌ترين موزه‌هاي سلاح خاور ميانه در آن وجود دارد.

باغ نارنجستان قوام : نارنجستان قوام که به باغ قوام مشهور است در خيابان لطفعلي خان زند واقع شده است.

باغ هفت‌تن : باغ تکيه هفت‌تنان يکي از قديمي‌‌ترين اماکن تاريخي شيراز است. اين باغ به سده‌هاي پيش از عهد زنديه و عمارت آن از بناهاي دوره کريم خان زند است. اين باغ در بن کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته‌است.

بازار وکيل : اين بازار در حد فاصل خيابان لطفعلي خان زند و بقعه سيد مير محمد واقع شده و قديمي ترين بازار شيراز است. اين بازار از شمال غرب مسجد جامع آغاز مي شود. تاريخ بناي اوليه اين بازار به عهد ديلميان و يا حتي قبل از آن برمي گردد.

حمام وکيل : حمام وکيل در دوره زنديه توسط کريم خان زند ساخته شد. اين حمام در مرکز شهر شيراز و نزديک ديگر بناهاي دوره زنديه همچون بازار وکيل و مسجد وکيل قراردارد.

بازار حاجي : اين بازار در حد فاصل خيابان لطفعلي خان زند و بقعه سيد مير محمد  واقع شده و قديمي ترين بازار شيراز است. اين بازار از شمال غرب مسجد جامع آغاز مي شود. تاريخ بناي اوليه اين بازار به عهد ديلميان و يا حتي قبل از آن برمي گردد.

مسجد عتيق : مسجد جامع عتيق شيراز، کهن ترين و نخستين مسجد شيراز است که به آن مسجد جمعه، مسجد الاقصي، مسجد آدينه و مسجد جامع هم مي گويند. اين مسجد يکي از عجيب‌ترين مساجد است که بناي زيرين آن را متعلق به قبل از اسلام مي دانند. اين مسجد در شرق حرم شاهچراغ قرار گرفته و از داخل حياط شاهچراغ و از طريق بازار نوساز، راهي به آن وجود دارد.

مسجد نصيرالملک : مسجد نصيرالملک يکي از مساجد قديمي شيراز مي‌باشد که در محله گود عربان و در جنوب خيابان لطفعلي خان زند و در نزديکي امامزاده شاه چراغ قرار گرفته است.

مسجد مشير : اين مسجد زيباترين مسجد دوره قاجار در شيراز است و به وسيله  ميرزا ابوالحسن خان مشير الملك وزير مملكت فارس در سال هاي 1265 تا 1274 ه. ق ساخته شده است.

مدرسه آقاباباخان : مدرسه آقا باباخان (مدرسه وکيل) مربوط به دوره زند است و در شيراز، جنوب ديوار جنوبي چهل ستون، مسجد وکيل واقع شده است.

مدرسه خان : مدرسه خان يکي از مدرسه‌هاي تاريخي شهر شيراز مي‌باشد. اين مدرسه در دوره صفويه و در زمان حکومت شاه عباس اول به‌دست الله‌ وردي‌ خان و امام‌قلي‌خان  احداث شده‌ است. اين مدرسه در محله اسحاق بيگ واقع شده است.

عمارت باغ نشاط : اين بنا در ضلع شمالي پل عباسي و در ميان فضايي سبز و گسترده قرار گرفته و مقر حكومت لار پس از دوران صفويه بوده است .

و . . .

جاذبه های طبیعی

ازجاذبه‌های طبیعی شهر شیراز می‌توان به مکان های زیر اشاره کرد.

آبشار مارگون : آبشار مارگون در سپيدان فارس قرار دارد و حاصل آب رودخانه كمهر و حوزه آبخيز آن است كه ازميان صخره ها سرريز مي شود. آبشار مارگون یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین آبشار های ایران است که که از نظر زیبائی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می کند.

آبشار کوهمره سرخی : آبشار کوهمره سرخی یکی از جای‌های دیدنی استان فارس می‌باشد که در محور شیراز-کازرون واقع شده‌است. این آبشار در منطقه‌ای جنگلی و در ۵۰ کیلومتری درروستای رمقان قرار گرفته‌است. دریاچه پریشان یکی از زیباترین دریاچه‌های آب شیرین ایران است که در بخش فامور شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور نیز شناخته شده‌است.

دریاچه مهارلو : نام این دریاچه، برگرفته از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان است که در مجاورت آن قرار گرفته است و بخش قدیمی روستای مهارلو در بخش ساحلی دریاچه واقع است. اطراف دریاچه مهارلو نقاط بسیار زیبا و دیدنی پدید آمده كه مردم بسیاری را به خود جلب می كند. آب معدنی دریاچه در روستای مهارلو، برای بیماری های پوستی مفید است.

دریاچه دشت ارژن : دریاچه ای است با آب شیرین و با فضای سبز. روستای دشت ارژن و چشمه سلمان در56 كیلومتری جاده شیراز- كازرون قرار دارد. این دریاچه زیستگاه پرندگان مهاجر است.

چشمه جوشك : این چشمه در محدوده شمال غربی شیراز، در كنار روستای " قصرقمشه" قرار دارد. این چشمه بزرگ، سرچشمه رودخانه اعظم است كه باغ های تمام روستاهای مسیر خود مانند قصر قمشه ، منصورآباد و قصر دشت و ... را آبیاری می كند. مظهر چشمه جوشك و كناره های رودخانه ، گردشگاه مفرحی است.

چشمهٔ خارگان : کی از چشمه‌های طبیعی استان فارس می‌باشد که در ۶۰ کیلومتری شهر شیراز و در روستای «خارگان» واقع شده‌است. به‌دلیل عبور رودخانهٔ قره‌آغاج از اطراف این چشمه، فضای سبز مناسبی در اطراف آن پدید آمده‌است.

چشمهٔ ریچی : چشمهٔ ریچی یکی از چشمه‌های طبیعی استان فارس است که در منطقهٔ کوهمره سرخی زاگرس و در ۳۵ کیلومتری شهر شیراز واقع شده‌است. وجود درختان متعدد -از جمله بلوط و صنوبر- از ویژگی‌های این چشمه‌است که آن را به‌صورت یک گردشگاه درآورده‌است.

پارک ملی بمو : پارک ملی بمو از پارک‌های ملی ایران در استان فارس است. این پارک حدود ۴۰ سال است مورد حفاظت قرار گرفته و در بخش زرقان - مسیر تخت جمشید واقع شده‌است.

چشمه سلمانی : گردشگاه چشمهٔ سلمانی یکی از گردشگاه‌های طبیعی استان فارس می‌باشد که در منطقهٔ «تنگ‌سعید» و در پیرامون پارک ملی بمو قرار گرفته‌است. چشمهٔ آب‌شیرین سلمانی در این گردشگاه از دل زمین می‌جوشد؛ از همین‌رو نام این گردشگاه را «گردشگاه چشمهٔ سلمانی» نهاده‌اند. این گردشگاه در ۶ کیلومتری شیراز و در محور شیراز-خرامه واقع شده‌است.

برم‌دلک : برم دلک، سرچشمه، تالاب و گردشگاهی طبیعی است در استان فارس. این تالاب در ۱۴ کیلومتری شرق شیراز و در چهار کیلومتری قصر ابونصر قرار گرفته‌است. آب این چشمه از شکاف کوه خارج می‌شود و دردامنهٔ کوه، تالابی را تشکیل می‌دهد. اطراف این آبگیر را نیزار فراگرفته‌است. در بدنهٔ کوه مشرف بر تالاب، سه تاقچهٔ حجاری شده وجود دارد که قدمت نقوش آن به دوره ساسانی می‌رسد.

روستای قلات : در جاده شیراز- سپیدان، روستای ییلاقی قلات با خانه ها، باغ ها و چشمه های زیبا در دامنه كوه واقع است.

رودخانهٔ قره‌آغاج : این رودخانه از (ارتفاعات بن رود) دامنه کوه تابسک از روستای زنگنه (حدود 30 کیلومتری شمال شرقی شهرستان کازرون) در دهستان دشمن زیاری سرچشمه می گیرد و پس از عبور از میان دره‌ای در ناحیۀ شمال غربی شیراز، در حوالی چهل چشمه از منطقه ممسنی خارج می شود. رودخانه آغاج در مسير خود همراه چند رود و چشمه، پس از عبور از اراضی زراعی خفر، كوار، جهرم، قير و كارزين از طريق استان بوشهر به نام رود مند وارد خليج فارس می شود.

رکن‌آباد : رکن‌آباد یکی از منابع آب شهر شیراز می‌باشد که به‌سال ۳۳۸ هجری و به‌دست رکن‌الدوله دیلمی ایجاد شده‌است. آب این منبع روستای «اکبرآباد» و نیز محله‌های «چهل‌تنان»، «حافظیه» و«هفت‌تنان» را آبیاری می‌نماید. رکن‌آباد در ۱۲ کیلومتری شمال شیراز قرار گرفته‌است. پارک قلعه‌بندر : یکی از پارک‌های دیدنی شهر شیراز می‌باشد. این پارک در بالای کوه قلعه‌بندر و در شهرک سعدی واقع شده‌است. مساحت پارک قلعه‌بندر ۱۰ هکتار می‌باشد.

پیربناب : پیربناب یکی از چشمه‌های طبیعی موجود در پیرامون شیراز می‌باشد که دشت مجاور خود را آبیاری می‌نماید. این چشمه در میان درختان متعدد -از جمله درختان چنار- واقع شده‌است و در میان مردم به «پیربنو» مشهور است. همچنین «آرامگاه شیخ اقطع» در پیرامون چشمه پیربناب قرار گرفته‌است. پیربناب در 15 کیلومتری جنوب شهر شیراز واقع شده‌است.

کوه سبزپوشان : سبزپوشان یکی از کوه‌های استان فارس می‌باشد. این کوه در چهار کیلومتری چشمهٔ پیربناب قرار گرفته‌است و بقعهٔ امامزاده‌ای در یکی از غارهای موجود در پیکرهٔ آن قرار گرفته‌است.

گردشگاه آتشکده : این گردشگاه در منطقهٔ «خرمن‌کوه» و در محور شیراز-استهبان واقع شده‌است. وجود چشمه و تالاب پرورش ماهی در این گردشگاه بر زیبایی آن افزوده‌است.

گردشگاه چاه‌مسکی : گردشگاه چاه‌مسکی یکی از گردشگاه‌های طبیعی و عمومی استان فارس می‌باشد که در ۳۰ کیلومتری شهر شیراز و در دشت «چاه‌مسکی» واقع شده‌است. وجود گونه‌های نادر جانوران از ویژگی‌های برجستهٔ این گردشگاه به‌شمار می‌رود.

گردشگاه هفت‌برم : گردشگاه هفت‌برم یکی از گردشگاه‌های عمومی استان فارس است که در ۵۵ کیلومتری شهر شیراز و در ۱۲ کیلومتری محور شیراز-کازرون واقع شده‌است. این گردشگاه چشمه‌های متعدد و تپه‌ماهورهایی را در خود جای داده‌است.

تفرجگاه میان كتل : در فاصله 20 كیلومتری دریاچه دشت ارژن، با چشم اندازی زیبا، محل نگه داری گونه های نایاب گوزن زرد است.

باغ پرندگان شیراز : باغ پرندگان شیراز پارکی در شیراز است که در آن ۲ هزار پرنده با ۳۰۰ گونه مختلف از ۴۲ کشورآفریقایی، اروپایی و آسیایی وجود دارند. از این تعداد ۳۰۰ تا سخنگو می‌باشند. این باغ در بلوار دکتر حسابی شیراز (صنایع)، روبه روی گلدشت حافظ، کوچه باغ پرندگان واقع است.

چشمه‌های طبیعی موجود در اطراف شیراز هم از جهت آب‌درمانی و هم از جهت جذب گردشگر برای صنعت گردشگری استان فارس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و صنعت گردشگری این استان را رونق می‌بخشند.

نمایشگاه بین المللی

نمایشگاه بین‌المللی شیراز بزرگ‌ترین مرکز نمایشگاهی در جنوب ایران می‌باشد. این نمایشگاه در فضایی بالغ بر ۷۶۰۰۰۰ متر مربع در شمال غرب شیراز تأسیس گردیده‌است. نمایشگاه بین‌المللی شیراز هم‌اکنون دارای فضایی به‌میزان ۱۷ کیلومتر مربع به‌صورت ۶ سالن سرپوشیده و سه سالن در حال ساخت و فضای باز نمایشی به‌میزان ۳۰۰۰ متر مربع می‌باشد.

موزه ها

شهر شیراز تعداد ۱۱ موزه را در خود جای داده‌است که از میان آن‌ها می‌توان به موزه‌هایی همچون موزه هخامنشی که به نمایش اشیای متعلق به زمان هخامنشی می‌پردازد، موزه ساسانی که به نمایش اشیایی از دوره ساسانی می‌پردازد، موزه قاجار که به نمایش اشیاء زمان قاجار می‌پردازد، موزهٔ تاریخ طبیعی و تکنولوژی که به نمایش گونه‌های جانوری، گیاهی و زمین‌شناسی می‌پردازد، موزه پارس که به نمایش اشياء سفالی از هزاره‌های پيش از ميلاد تا دوره قاجاريه می‌پردازد و موزه عفیف‌آباد که به نمایش سلاح‌های گوناگون دوره صفويه تا دوره پهلوی می‌پردازد، اشاره کرد.

هتل ها و مراکز اقامتی

شهر شیراز مجموعاً دارای ۱۳۱ مهمان‌پذیر و مهمان‌سرای ثبت شده و همچنین ۳۴ هتل می‌باشد.

هتل های شیراز

هتل‌های ۵ ستاره

هتل هما، هتل پارس، هتل چمران، هتل پرسپولیس، گراند هتل شیراز، هتل خلیج فارس(در دست ساخت)، هتل آسمان(در دست ساخت)

هتل‌های ۴، ۳، ۲ و ۱ ستاره

هتل پارک، هتل آپادانا، هتل پارسیان، هتل آریو برزن، هتل پارسه، هتل پیران، هتل تخت جمشید، هتل ارگ، هتل اطلس، هتل ارم، هتل تالار، هتل رودکی، هتل جهانگردی شیراز، هتل مهدی، هتل کوثر، هتل دنا، هتل صدرا، هتل قانع، هتل ساسان، هتل پارک سورمق، هتل سینا، هتل حافظ، هتل آناهیتا، هتل خانه، هتل شایان، هتل ارک

هتل‌آپارتمان‌ها

هتل آپارتمان جام جم، هتل آپارتمان هدیش، هتل آپارتمان سریر، هتل آپارتمان خانه سبز، هتل چوبسیمیلن

 

حمل و نقل

  • فرودگاه : شیراز دومین شهر ایران پس از تهران بود که دارای فرودگاه بین‌المللی شد. این فرودگاه با نام فرودگاه بین‌المللی شیراز تأسیس شد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌نام «فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب» تغییرنام داد. فرودگاه شیراز پس از فرودگاه امام خمینی مجهزترین فرودگاه در سطح کشور محسوب می‌گردد.در حال حاضر فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز با دارابودن دستگاههای کمک ناوبری مدرن و کارآمد از قبیل دستگاه رادار PSR-SSR   که یکی از پیشرفته‌ترین رادارهای دنیا می‌باشد و همچنین دستگاههای NDB - DME - DVOR و ILS یکی از فرودگاههای ایمن و مجهز در سطح کشور بوده و پذیرای تمامی تایپهای پروازی می‌باشد و به لحاظ سیستمهای هواشناسی، ارتباطی و رادیویی از تجهیزات پیشرفته و قابل اطمینان برخوردار می‌باشد.[۷]فرودگاه شیراز در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی به جمع چهار فرودگاه خودگردان کشور پیوست.
  • راه آهن : ایستگاه راه آهن شیراز که اکنون یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و از آن زمان تمامی قطارها از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند.
  • پایانه مسافربری : 4 باب پایانهٔ مسافربی برون‌شهری در  ابتدای ۴ محور اصلی خروجی شهر قرار دارند. شهرداری شیراز در سال ۱۳۶۳ خورشیدی اولین پایانهٔ متمرکز خود را با نام «پایانهٔ شهید کاراندیش» مطالعه، طراحی و به‌اجرا درآورد که در دی‌ماه ۱۳۶۶ خورشیدی به بهره‌برداری رسید. «پایانهٔ شهید مدرس» در شرق شیراز و «پایانهٔ امیرکبیر» در جنوب غرب این شهر نیز پس از احداث و تجهیز در اردیبهشت‌ماه ۱۳۷۵ خورشیدی، به‌طور همزمان به بهره‌برداری رسیدند. همچنین «پایانهٔ غیرمتمرکز سپیدان» جهت سرویس‌دهی به بخش‌های شمال غربی شهر شیراز از سال ۱۳۷۵ خورشیدی شروع به فعالیت کرده‌است.
  • اتوبوس : شیراز از اولین شهرهای ایراناست که دارای شرکت واحد اتوبوسرانی درون‌شهری شده‌است. سازمان اتوبوسرانی شیراز و حومه در سال ۱۳۴۵ خورشیدی تأسیس گردید. در آن سال ۱۰ دستگاه اتوبوس به صورت نقد و اقساط از شرکت «ایران ناسیونال» خریداری شد و تعداد ۱۰ نفر راننده، ۴۰ نفر کمک‌راننده، ۵۰ نفر بلیت‌فروش و ۱۰نفر تعمیرکار و بازرس، کارکنان شرکت واحد بودند. با اتوبوس‌های خریداری شده، خط‌های یک، دو و سه راه‌اندازی شدند که این امر با استقبال مردم روبه‌رو گردید. از ابتدای سال ۱۳۸۰ خورشیدی، سازمان اتوبوسرانی شیراز در امر واگذاری اتوبوس‌ها به بخش خصوصی اقدام نموده‌است؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد از این ناوگان به بخش خصوصی واگذار گردیده‌است.
  • قطار شهری :   هم‌اکنون قطار شهری شیراز در دست ساخت می‌باشد. خط اول این پروژه از جنوب شرق شهر (میدان گلسرخ) و از طریق بلوار مدرس، میدان ولی‌عصر، میدان نمازی، میدان قصردشت، کوچه گلخون، حاشیه بزرگراه چمران تا شمال غرب شیراز (میدان میرزا کوچک‌خان و میدان احسان) امتداد خواهد داشت که هم‌اکنون بخش عمده‌ای از عملیات اجرایی آن انجام شده‌است. خط دوم این پروژه از تقاطع بزرگراه امام خمینی و بلوار عدالت در جنوب شهر آغاز شده و پس از گذر از بلوار عدالت و بلوار آزادی به‌سمت شمال و به میدان آزادی منتهی می‌گردد که ایستگاه میدان امام‌حسین، ایستگاه مشترک بین این دو مسیر است. خط سوم به‌طول حدود ۱۶ کیلومتر پیش‌بینی شده که میدان میرزا کوچک‌خان را از طریق صنایع الکترونیک، شهرک‌های شهید بهشتی، حافظ، بزین، استقلال، پل شهرک گلستان و بلوار تنگ‌جلاب به مرکز شهر جدید صدرا متصل می‌نماید. پس از اتمام پروژه‌های قطار شهری، شیراز جمعاً ۱۱۰ کیلومتر مترو خواهد داشت.
  • تاکسی : شیراز دارای بیش از ۱۲٬۰۰۰ تاکسی از انواع مختلف می‌باشد که بخش بزرگی از حمل و نقل مسافرین درون‌شهری این شهر را برعهده دارد. این رقم براساس سهم سفر در شهر شیراز ۱٬۸۴ و جمعیت ۱،۲ میلیون نفری نزدیک به ۴۰ درصد از سفرهای درون‌شهری را عهده‌دار می‌باشد. انواع مختلف تاکسی که در شیراز فعال می‌باشند عبارتند از: تاکسی درون‌شهری، تاکسی موقت، تاکسی تلفنی، تاکسی سرویس مدارس، تاکسی فرودگاه، تاکسی ترمینال، تاکسی خطوط ویژه و تاکسی بی‌سیم.

ورزشگاه ها

ورزشگاه حافظیه : این ورزشگاه دقیقاً در روبروی آرامگاه حافظ واقع شده‌است و محل برگزاری مسابقات تیم‌های شیرازی در لیگ برتر ایران و لیگ دسته یک است.

ورزشگاه شهدای ارتش : این ورزشگاه که سابقاً مسابقات مهم در آن انجام می‌گرفت، در یک پادگان متعلق به ارتش واقع است.

ورزشگاه میانرود : این ورزشگاه با ظرفیت ۵۰ هزار نفر در حال ساخت و آماده شدن است.

دهکده المپیک : دهکده المپیک شیراز با ظرفیت ۱۰۰ هزار نفر که البته در حال ساخت و آماده شدن است.

پیست اسکی

مجموعه تفریحی ورزشی پولادکف به عنوان دومین پیست بزرگ بین‌المللی کشور در ۸۰ کیلومتری شمال شهر شیراز و درارتفاع ۲۸۵۰ متری از سطح دریا واقع شده و دارای قله‌ای به ارتفاع ۳۴۰۰ متر از سطح دریا است؛ همچنین این مجموعه دارای امکاناتی از قبیل تله‌کابین، تل‌اسکی، رستوران، فست فود، کافی شاپ، مهمان‌سرا، هتل، موتوربرفی، ماشین‌های کوهستان، چرخ‌های هوشمند، قایق‌های پدالو، اسب سواری، دوچرخه سواری، لوازم مورد نیاز اسکی و آموزشگاه اسکی می‌باشد و در سال ۱۳۸۱ افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته‌است.

تـعـداد بـازدیـدهـای کـل 1135229 تـعـداد بـازدیـدهـای امروز 755
شـیراز، انتهای بلوار همت جنوبی، کوچه 12، موسسـه آمـوزش عالی زنـد
کدپسـتی: 73489-71887­
تلـفن: 36321043 ،36321042 ،36321041 ،36106 (71) 98+
Copyright © 2002-2017, Zand Institute oF Higher Education, Iran
Maintained by master[at]zand.ac.ir