1.jpg

حسابداری عبارت است از فن طبقه بندی، ثبت، خلاصه و تجزیه و تحلیل ارقام، در آمد و هزینه منطبق با نیازهای موسسه. به عبارت دیگر حسابداری عبارتست از ثبت و طبقه بندی و خلاصه كردن حساب ها و اسناد مالی (عزیز نبوی 1341)
حسابداری فعالیت خدماتی است که وظیفه اش فراهم کردن اطلاعات کمی (دارای ماهیت مالی) است. اطلاعات فراهم شده توسط حسابداری، در تصمیم گیری های اقتصادی توسط مدیریت، سودمند می باشد.
از آنجاییکه محصول نهایی حرفه حسابداری مبنای تصمیمات اقتصادی اشخاص ذینفع از جمله مدیران، سهامدارن، اعتباردهندگان، دولت و غیره قرار می گیرد، بنابراین می توان گفت که یکی از اهداف رشته حسابداری آموزش نیروی انسانی متخصص در جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهیه گزارشات مالی مطابق معیارهای از پیش تعیین شده از جمله استانداردها و اصول حسابداری می باشد.
در دنیای متغیر بازرگانی و صنعتی، نقش حسابداری عملا و به تدریج تکامل پیدا کرده است و علاوه بر وظیفه کنترل که نتیجه بسیار طبیعی کار حسابداری است، در موسسات اقتصادی با برنامه ریزی بازرگانی و پیش بینی های اقتصادی نیز نقش مهمی را بر عهده گرفته است.
رشته حسابداری اولین بار در دهه ی 1330 با تاسیس اولین آموزشگاه های عالی و دانشکده های خصوصی از جمله آموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران، دانشکده علوم اداری و موسسه ی عالی حسابداری مطرح گردید.


مقاطع تحصیلی :
حسابداری رشته است که دارای  مقاطع مختلف تحصیلی است. این مقاطع عبارت اند از:
1) مقطع کاردانی که طول دوره آن 2 سال است.
2) مقطع کارشناسی ناپیوسته که طول دوره آن 2 سال است. (بعد از گذراندن دوره کاردانی)
3) مقطع کارشناسی پیوسته که طول دوره آن 4 سال است.
4) مقطع کارشناسی ارشد که طول دوره آن 2 سال است.
5) مقطع دکتری که طول دوره آن 4 سال است.
در حال حاضر، امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته و کاردانی پیوسته در موسسه آموزش عالی زند وجود دارد.
تعداد واحد های مورد نیاز برای هر مقطع:
1)مقطع کاردانی 82 واحد.
2) مقطع کارشناسی ناپیوسته 72 واحد.
3) مقطع کارشناسی پیوسته 152 واحد.
4) مقطع کارشناسی ارشد 31 واحد.
5) مقطع دکتری 30 واحد.
در صورت تغییر رشته از سایر رشته ها به رشته حسابداری، تعدادی واحد به انتخاب شورای گروه حسابداری، به صورت جبرانی باید توسط دانشجو اخذ شود.


آینده شغلی :
فارغ التحصیلان رشته حسابداری و حسابرسی از فرصت‌های متنوع شغلی برخوردار می باشند به طوری که به ندرت دیده می شود که فارغ التحصیلان این رشته با مشکل بیکاری مواجه باشند. برای مثال فارغ التحصیلان این دو رشته می توانند در زمینه های گوناگون از جمله حسابداری مالی، مدیریت، دولتی، مالیاتی، بیمه و غیره و همچنین زمینه‎ های گوناگون حسابرسی از جمله حسابرسی مستقل و داخلی فعالیت نمایند.
این فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول کار شوند.
حسابداری مالی : در کلیه شرکت‌ها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی.
حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکت‌های تولیدی.
حسابداری دولتی : در کلیه سازمان ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا ذیحساب.
حسابداری مالیاتی : در ادارات دارائی
حسابداری بیمه : در موسسات و ادارات بیمه
حسابداری بانک ها : در شعب و حوزه سرپرستی بانک ها


توانايي ‌هاي مورد نياز دانشجویان :
رشته حسابداری از جمله رشته‌هایی است که از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد. اما با توجه به اینکه این رشته یک رشته کاملا کاربردی و هسته مرکزی تصمیم گیری و گزارشگری مالی در یک واحد تجاری می باشد لذا به منظور کسب موفقیت در رشته حسابداری آشنایی با مبانی مدیریت، مبانی اقتصاد خرد و کلان، ریاضی و آمار، مبانی کامپیوتر، قوانین و مقررات مالیاتی و تجارت، اصول بازار سرمایه پیشنهاد می گردد.

 

تـعـداد بـازدیـدهـای کـل 1135232 تـعـداد بـازدیـدهـای امروز 758
شـیراز، انتهای بلوار همت جنوبی، کوچه 12، موسسـه آمـوزش عالی زنـد
کدپسـتی: 73489-71887­
تلـفن: 36321043 ،36321042 ،36321041 ،36106 (71) 98+
Copyright © 2002-2017, Zand Institute oF Higher Education, Iran
Maintained by master[at]zand.ac.ir